Gyomorfekély ( 6 )

A gyomorfekély (ulcus ventriculi) a gyomor nyálkahártya folytonosságának megszakadása legalább 5 mm kiterjedésű területen.

A fekély mélységben a nyálkahártya különböző rétegeit érintheti

A betegség gyakorisága az utóbbi 25 évben nem változott, viszont súlyossága és a komplikációk száma csökkent

A fekély kialakulásának oka: 

  • Helicobacter pylori. A fekélyek mintegy 60-70 százalékának létrejöttében fontos szerepe van egy baktériumnak, mely a Helicobacter pylori nevet kapta. Ez a baktérium különleges felépítésének köszönheti, hogy képes a gyomornyálkahártya savas közegében megélni.
  • Gyógyszerek mellékhatása. Ismert, hogy egyes gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat gyomor- illetve nyombélfekély. Ilyen gyógyszerek a szteroidok (ezeket többek között asztmában, allergiában, autoimmun betegségekben alkalmazzák).
  • Több gondot okoznak az úgyevezett NSAID típusú fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek (többnyire reumatikus panaszok, fejfájás esetén használjuk, pl.: aspirin, diclofenac), ezek szedése gyakran orvosi javaslat és ellenőrzés nélkül történik. Dohányosokban is gyakrabban fordul elő fekélybetegség. Jellemzője, hogy megfelelő kezelés mellett is nehezebben gyógyul, magasabb a szövődmények száma
  • Zollinger-Ellison-szindróma. A Zollinger-Ellison-szindróma egy viszonylag ritka betegség, a fekélybetegségek kevesebb mint egy százalékát okozza. A háttérben egy rendszerint a hasnyálmirigyben előforduló kisméretű daganat (gastrinoma) áll, mely a gyomorsav-termelést fokozó gasztrin nevű hormont termeli. Jellemző erre a betegségre a többszörös fekélyek megjelenése olyan helyeken a gyomorban illetve nyombélben, amelyek egyébként nem tipikusak.
  • Sérülések, fertőzések. A szervezet számára stresszhelyzetet jelentő események (súlyos baleseti sérülés, fejsérülés, égés, sokk, súlyos fertőzések) esetén 2-3 nap alatt is keletkezhetnek fekélyek. Ezek kialakulásában mind a védekezőrendszer károsodása, mind pedig a fokozott savtermelés szerepet játszik

A gyomorfekélyt gyakran súlyos szövődmények (vérzés, gyomorfal átlyukadása, szűkület, késői szövődményként daganatok kialakulása) kísérik, amelyek - az egyszerű gyomorfekéllyel szemben - kórházi kezelést igényelnek, mivel akár halálhoz is vezethetnek.

Milyen tünetek utalhatnak a gyomorfekélyre?

Gyomorfekély esetében jellemző az étkezést követő tompa, nyomó felhasi fájdalom, amely a hátba balra sugározhat. A gyomor kiürülésével a fájdalom enyhül. A gyomorfekélyt gyakran kíséri hányinger, ételhányás. Mivel a beteg fél az étkezéstől, gyakori jelenség a fogyás.

Emellett jelentkezhet a gyomorégés érzése, a savanyú felböfögés, a puffadás, amelyek sokszor az étkezésekkel összefüggésben, máskor ezektől függetlenül jelentkeznek. Bizonyos ételek - bor, édesség, erősen fűszerezett, zsíros ételek- fokozzák a panaszokat.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer